Célcsoport: általános iskolás felsős és középiskolás diákok, a pályamunkát max. 2 diák írhatja együtt.
Kategóriák: általános és középiskolás.
Pályázat tárgya: önálló kutatás tervezése, megvalósítása és összefoglalása írásbeli pályamű formájában, valamint a kutatás bemutatása és a témában való jártasság bizonyítása a zárórendezvény keretében.
A pályázat célja: önálló kutatások ösztönzése a diákok körében, jelenségek és tudományterületek közötti összefüggések keresése, a természet- és társadalomtudományos ismeretek szintézise, kreativitás és előadói képességek fejlesztése.
Jelentkezési határidő:
– ötlettervek beküldése: 2014. november 17. hétfő
– pályaművek eljuttatása: 2015. március 2. hétfő
Jutalmak: a döntőben helyezést elérő pályázatok szerzői ill. mentortanáraik külön-külön mindkét kategóriában pénzjutalomban részesülnek.
– I. díj 5000 dinár
– II. díj 3000 dinár
– III. díj 1500 dinár
– Közönségdíj: meglepetés ajándék
Az Új Kép folyóirat 17. tanulmányi versenye, a Tantárgyháló az összefüggések felfedezésére és tanulmányozására ösztönzi a pályázókat. A projektszerű megközelítést szorgalmazzuk, amelyben a megtapasztalás, az élmény, a tett kap hangsúlyt. A pályamunkák megírásához önálló kutatást kell végezni, azaz nem csak Internetes források, hanem nyomtatott kiadványok (könyvek, folyóiratok, újságok stb.) olvasása, megfigyelések, kísérletek, felmérések, szakemberekkel készített interjú, levéltári kutatás stb. szükséges. A pályázóknak javasoljuk, hogy a pályázó együttműködjön egy intézménnyel (pl. könyvtár, múzeum, levéltár stb.) vagy szakemberrel a kutatása során. Természetesen elvárjuk, hogy a pályamunka kizárólagosan a Tantárgyháló versenyre készüljön.
A TÉMAVÁLASZTÁS ezúttal sem kötött, hanem a szó legszorosabb értelmében teljesen szabad. Bármi, amit a diák/tanár izgalmasnak, aktuálisnak tart, éppen felfigyelt rá, esetleg már foglalkoztatja kiváló téma lehet. Íme néhány lehetséges ötlet a témaválasztáshoz:
– élőhely(em) és annak élőlényei, ökológai változások,fenntartható fejlődés, természetvédelem;
– a globális felmelegedés (lég-, talaj-, vízszennyezés) helyi mutatóinak tanulmányozása hatásának összegzése, vagy kutatás a szilárd háztartási hulladék – „szemét” területén (mennyisége és összetétele) urbánus környezetben;
– (helyi) irodalmár, festő, tudós, szakember, történelmi személyiség munkásságának kutatása;
– településrész változásai, fejlődése, a település földrajzi, gazdasági, művelődési sajátosságai, változásai korokon keresztül, a település nyelvi „jeleinek” feltárása (hirdetőtáblák, falfirkák, hirdetőoszlopok nyelve), diáknyelv iskoládban, környezeted szimbólumrendszere;
– archeológiai témák (őslények, az emberek által létrehozott kultúrák, eszközök, ősi művészet);
– az irodalmi élet színterei, fejlődése, alakulása egy adott településen;
– a tanulók nyelvekhez való viszonyulása (a környezet nyelve és az idegen nyelv), kétnyelvűség, nyelvjárások, diáknyelv stb. kutatása (kérdőívekkel, felmérésekkel);
– földtani és talajtani témák;
– népszokások, népművészeti alkotások;
– fizikai, kémiai (anyagtani, statikai, elektromágneses, mozgással kapcsolatos, csillagászati, űrkutatási stb.) folyamat, jelenség széleskörű tanulmányozása;
– matematikai, geometriai, logikai problémák;
– kortárs kulturális témák (irodalom, film, színház, zene, festészet, szobrászat, építészet stb.);
– gazdasági témák (ipar, kisipar, technológia, utazás, szállítás, munka hatékonysága, vezetés, szervezés, menedzsment, pénzügyek, tárgyalás, szerződések);
– populációk jellemzőinek mennyiségi és minőségi változásai :
– pszichológiai témák (érzékelés, érzések, gondolkodás, emlékezés, felejtés, tanulás, személyiség-, tömegpszichológia).
Természetesen a fentiek mindenféle kombinációja, ill. a nekünk eszünkbe sem jutók is a pályázat tárgyát képezik. Bármely téma esetében előnynek számít a természet- és társadalomtudományi ismeretek integrálása.
A VERSENY MENETE három lépcsős.
Az első körben ötlettervet kell beküldeni a pályázati felhíváshoz mellékelt jelentkezési adatlapon, amely tartalmazza a választott témát és a tervezett kutatás leírását.
Az ötletterveket az ujkep.modszertani@gmail.com e-mail címre várjuk 2014. november 17., hétfőig. A versenybizottság november folyamán értesíti a pályázókat az ötlettervek elfogadásáról, a beküldött ötlettervekről egyenként írásbeli szakmai véleményt/útmutatót mellékel.
A második körben az ötlettervek megvalósítása történik, amelyről pályamunkában számolnak be a pályázók. Ez a munka tartalmazza a kutatás elméleti hátterét, valamint a megvalósítás és a kutatási eredmények leírását, összegzést, következtetést,illetve a felhasznált források megnevezését. A pályázatokat postán a szerkesztőség címére (Vajdasági Módszertani Központ, Új Kép szerkesztőség, Ago Mamužić u. 13/II, 24000 Szabadka) és e-mailben az ujkep.modszertani@gmail.com címre is be kell küldeni 2015. március 2., hétfőig. A versenybizottság március elején értesíti a pályázókat, hogy mely pályamunka szerzőit és mentorait várja az áprilisi döntőre. A döntőre pályamunkánként legfeljebb 2 tanulót illetve mentort áll módunkban meghívni.
A harmadik körben a döntős versenyzők megvédik munkájukat, amelyhez plakátot vagy Power Point prezentációt kell készíteni, de örömmel fogadjuk egyéb szemléltető eszközök, -módok alkalmazását is (pl. rövidfilm, makett, hanganyag stb.). Alapvető fontosságú, hogy a pályázók bizonyítsák tájékozottságukat és jártasságukat az általuk választott témában.
Információk a versenyről a www.ujkep.net honlapon, illetve e-mailben az ujkep.modszertani@gmail.com, telefonon pedig a 064/285-2083-as számon kaphatók.
Jó témaválasztást, szárnyaló kreativitást, valamint izgalmas kutatómunkát kívánunk!
A Versenybizottság